Leeds United Forum
http://www.lufc-finland.com/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl
LUFC-Finland >> Leeds United >> LUFC-Finland: Kauden Pelaaja
http://www.lufc-finland.com/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?num=1083062530

Message started by Bremner on 27.04.2004 at 13:42:10

Title: LUFC-Finland: Kauden Pelaaja
Post by Bremner on 27.04.2004 at 13:42:10

Näihin aikoihin viime vuonna järjestimme äänestyksen Leedsin kauden pelaajasta ja äänestyksenhän voitti ylivoimaisella äänten enemmistöllä Paul Robinson.

Kuluva kausi on jättänyt pääasiassa negatiivisia muistoja, eikä muista selkeästi erottuvan pelaajan löytäminen ole kenties nyt aivan yhtä helppoa. Tai sitten parhaan pelaajan löytyminen on heikosta kaudesta johtuen hyvinkin helppoa. Listalle olen valinnut ne "todennäköisimmät" vaihtoehdot joista kauden pelaaja löytyy. Äänestää voi toki myös muita pelaajia. Tällöin riittää että mainitsee pelaajan nimen omassa viestissään.

Viime kauden malliin lähetän äänestyksen päätyttyä virallisen kirjeen Kauden pelaajaksi valitulle pelaajalle - ilmoittaen tälle suuresta kunniasta joka häntä on kohdannut. Äänestysaika päättyy ja tulokset julistetaan kauden viimeisen ottelun jälkeisenä päivänä 16. toukokuuta.

Itse valitsen kauden pelaajaksi Alan Smithin, joka on ollut kuluvalla kaudella Leedsin perinteisen taistelutahdon ilmentymä. Mikäli joukkueesta löytyisi useampi pelaaja yhtä suurella sydämellä varustettuna olisivat tunnelmat näin kauden päätöshetkillä todennäköisesti paljon vallitsevaa positiivisemmat. Tänäänhän Alan Smith antoi lausunnon jossa pyysi faneilta ymmärrystä mikäli hän jättää seuran kauden päätteeksi. Enpä voi Smiffyä suuremmin moittia mikäli mies vaihtaa seuraa ja pitää maajoukkueuransa siten hengissä. Kaikkea hyvää toivottelen uran jatkolle siinä tapauksessa ja toivon että Smiffy nähdään vielä tulevina vuosina Leedsin paidassa.

Title: Re: LUFC-Finland: Kauden Pelaaja
Post by Raimo Miettinen on 27.04.2004 at 13:45:02

No jos realistisesti katsotaan, niin aika vähissä on vaihtoehdot tämän kauden esitysten perusteella.

Title: Re: LUFC-Finland: Kauden Pelaaja
Post by Dacourt on 27.04.2004 at 15:18:00

Omalla kohdalla on kyllä helppo valita kauden pelaaja. Smith on ollut koko kauden ajan luottopelaaja, eikä antanut periksi huonommissakaan matseissa.

Ensi kausi jatkunee sitten ilman tätä Leeds-ikonia. Toivottavasti Alan lähtee johonkin muualle kuin valioliiga porukoihin.  :(

Title: Re: LUFC-Finland: Kauden Pelaaja
Post by tc on 27.04.2004 at 16:22:54

Olemmepa liikuttavan yksimielisiä. Ilman muuta Smith on kauden pelaaja. Jos siirtyy Manuun :-[ voi Smithistä tulla Englannin maajoukkueen kulmakivi.
Mielestäni Smith on kehittynyt tämän kauden aikana. Tyhmiä varoituksia vähemmän, pallo pysyy paremmin matkassa.

Title: Re: LUFC-Finland: Kauden Pelaaja
Post by aaPee on 27.04.2004 at 16:31:50

Tuleepa ihan hymy huulille kun lukee listan alkua. Voisi jopa luulla, että kyseessä on vuoden klowni äänestys  ;)

Title: Re: LUFC-Finland: Kauden Pelaaja
Post by Godar on 28.04.2004 at 01:37:26

Mielestäni kauden paras pelaaja oli James Milner. Milner kasvoi selvästi kauden aikana eniten ja esitti hyviä otteita useaan kertaan, vaikka ikääkään ei miehellä paljoa ollut ennen kaudenalkua. Tietenkin otteet ovat heikenneet Milnerilläkin viimeaikoina, kun joukkueen menestys on ollut säälittävää! Toivottavasti Milner pelaa Leedsissä vielä ensivuonna, vaikka potkiikin nationwide-fudista?

Title: Re: LUFC-Finland: Kauden Pelaaja
Post by pegg0 on 28.04.2004 at 07:08:51

Kyllähän se Smithy on ollut ainoa suoraselkäinen.
Muut ovat aina jossain vaiheessa vuorollaan (toiset ihan jatkuvasti) velttoilleet ja pakoilleet vastuuta. On ollut mitä ihmeellisimpiä selityksiä, riitoja, sekoiluita ja muuten vaan ponnettomia esityksiä. :(
Nuorilla, kuten Milner, se mennee pääosin nuoruuden piikkiin ja on ymmärrettävää. Eddietä lainaten, heitä ei pitäisi peluuttaakkaan tällaisissa tiukoissa putoamiskamppailuissa, joissa pisteet ratkaisevat (ei se miten ne saadaan).
Tämä vuoden pelaaja on valittava tämän kauden "selviytyjistä" ja niitä ei ole kuin yksi; Smithy.
Luulempa, että olisimme kuivilla, jos syksyllä olisi luotettu kokemukseen ja myyty Robbo.
Kesällä käynevät ovet siihen malliin, että oven voisi kain ottaa pois kokonaan. Positiivistä viestiä on kuitenkin se, että Smithy olis lähdössä ulkomaille.

Itse olisin taipuvainen vuokraamaan nämä tärkeimmät pelurit (Smith, Milner, Viduka) divarivisiittimme ajaksi manner-Eurooppaan. Säästyis palkkoja, saatais tuloja ja he saisivat vähän uusia kokemuksia. Ja olisimme taas iskussa 2006.

Tosin vielä on 9 pongoo jaossa ja ManC sekä Leicester saattavat saada rangaistuksia (pistemenetyksiä?) viime lauantain kahakasta.

Leeds United Forum » Powered by YaBB 2.3!
YaBB © 2000-2008. All Rights Reserved.