Welcome, Guest. Please Login or Register
YaBB - Yet another Bulletin Board
14.05.2025 at 01:28:07


Page Index Toggle Pages: 1
(Read 3206 times)
Bremner
God Member
*****
Offline

Side before self every
time
Posts: 1121
Kangasala
Gender: male
Kokoonpanospekulointia
06.08.2003 at 10:16:04
 
Kauden avauspotkun uhkaavasti lähetessä on hyvä hieman kurkistaa Reidin pääkopan sisälle ja puntaroida millaisella miehityksellä Toon Armyn kaatoon lähdetään. Reid hakee Domin hankinnan jälkeen edelleenkin vahvistuksia - lähinnä kaiketi hyökkääjää / hyökkäävää keskikenttäpelaajaa, mutta mistään supertähdistä tyyliin Nakata lienee turha tässä vaiheessa enää haaveilla.

Oma ennakkoveikkaukseni Reidin avauskokoonpanosta Newcastle-ottelussa:

Robbo

Kelly  Camara  Matteo  Harte

Barmby  Morris  Batty  Domi

Smith  Viduka


Saas nähdä sijoittaako Reid Matteon keskuspuolustajaksi, vai peluuttaako miestä keskikentälle. Paljon riippunee siitä miten Battsin harjoituspelit Dublinissa sujuvat. Duberryn sijoittaminen avaukseen ei tunnu kovin hyvältä ajatukselta.

Oma valintani avauskokoonpanoksi olisi:

Robbo

Kelly  Camara  Matteo  Harte

Barmby  Batty  Domi

McMaster

Smith  Viduka


Kotona olisi saatava hyökättyäkin, siispä laittaisin McMasterin rohkeasti kentälle pelintekijäksi. Pelinappulat ovat aika vähissä, joten riskillä myös Harte kentälle vaikka vastassa onkin nopeita miehiä. Vaihtoehtona olisi laskea Domi alemmas ja peluuttaa Wilcoxia vasempana laiturina. On ilmeistä että Reid suosii Kellyä Millsin kustannuksella, eikä itsellänikään mitään tuota vastaan ole - päinvastoin.

Miten on kanssafoorumistien laita - ketä laittaisitte avaukseen ?
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Dacourt
Senior Member
****
Offline


Posts: 433
Tampere
Gender: male
Re: Kokoonpanospekulointia
Reply #1 - 06.08.2003 at 10:37:29
 
Aika samoilla linjoilla olisin myös minä.
Mutta keskustaan laittaisin Battyn ja Morrisin lisäksi Seth Johnsonin. Näin Domi korvaisi Harten vasenpana pakkina.

Hyökkäävänä keskikenttänä voisi kokeilla Barmbya tai sitten voisi laskea Smithin sille paikalle ja nostaa Bridgesin kärkeen.
Tietysti tuolla paikalla voisi kokeilla myös joku lupaavista junioreista ( Milner, Lennon ). Ihan hyvältä hankinnalta vaikuttaa tämä Domi, ainakin vahvistaa heikkoa vasenta laitaa!
Onkos Radebe peli kunnossa?

Robbo


Kelly  Camara  Matteo  Domi


Johnson  Batty  Morris

Barmby

Smith  Viduka
Back to top
« Last Edit: 06.08.2003 at 10:37:53 by Dacourt »  
 
IP Logged
 
Bremner
God Member
*****
Offline

Side before self every
time
Posts: 1121
Kangasala
Gender: male
Re: Kokoonpanospekulointia
Reply #2 - 06.08.2003 at 11:00:11
 
Radebe taisi aloittaa varsinaisen harjoittelun jalkavaivojensa johdosta vasta pari viikkoa sitten. Tuskin lienee vielä pelikunnossa kun sarja alkaa. Tai mistäs sitä Chiefistä koskaan tietää...
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Campos
Junior Member
**
Offline


Posts: 89
LPR
Gender: male
Re: Kokoonpanospekulointia
Reply #3 - 06.08.2003 at 11:44:43
 
Tässä kokoonpano, millä Newcastle kaatuu:


                   Robbo

Kelly       Mills       Matteo      Harte

Barmby   Johnson   Morris       Domi

             Smith      Viduka


Milner, Bridges ja Batty vaihdosta kentälle, niin eiköhän se ole siinä  Cheesy
Back to top
« Last Edit: 06.08.2003 at 11:46:40 by Campos »  
 
IP Logged
 
BrightWhite
Full Member
***
Offline

C'MON LUFC!!!
Posts: 189

Re: Kokoonpanospekulointia
Reply #4 - 06.08.2003 at 13:41:11
 
itse en sen kummemmin rupea reidin ajatuksia lukemaan, joten laitan tähän oman "suosikki aloituksen":

                Robbo
   
   Mills Camara Matteo Harte

                 Batty

    Barmby   Morris    Domi

            Smith
                     Viduka
Penkki:
Mokke?
Kelly
Johnson
Milner
Bridges

Batty on tuolla kyseisellä paikalla,jos vaan malttaa maata tossa keskikentän pohjalla,ni aivan huippuäijä.
Et semmosta...
           
Back to top
 
 
IP Logged
 
Yorkshireman
Full Member
***
Offline

I say what I like and
I like what I say
Posts: 209
Rauma
Gender: male
Re: Kokoonpanospekulointia
Reply #5 - 07.08.2003 at 15:58:30
 
Oma valintani olisi:

                       Robinson

        Mills - Matteo - Camara - Harte

        Kelly - Batty - Johnson - Barmby
      (Milner)
                   Smith - Viduka

Batty ja Johnson rikkovat raitapaitojen rakentelun keskikentällä ja laitojen kautta hyökätään ja rakennetaan tarvittavat maalit. Domi ei pääse vielä avaukseen, koska ei ehdi sopeutua tarpeeksi, mutta kauden vanhetessa mies nähdään jo vasemmassa laidassa.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Deano
God Member
*****
Offline


Posts: 930
Tampere
Gender: male
Re: Kokoonpanospekulointia
Reply #6 - 07.08.2003 at 16:12:29
 
Laitetaan vastapainoksi oma versio:

               Robbo

Mills   Matteo   Camara   Domi

Kelly   Batty    McMaster   Morris

          Smith   Viduka  

Ja vähän sepustusta.
Alakerta lienee ihanne-sellainen, Ian Harten nopeus laidalla ei riitä pidättelemään vastustajia mikäli saman laidan keskikenttämiehellä ei ole taipumusta puolustamiseen, Morrisin peliä en ole seurannut sillä silmällä että syvemmät analyysit onnistuisivat ennen kuin kausi alkaa.
Keskikentälle Kelly oikeaan laitaan, tällä hetkellä ainoa keskikenttämiehemme jolla on kunnon keskitykset ja nousut laidalta, Battya ja Johnsonia en laittaisi samaan aikaan kentälle, Nick Barmby on pelistä toiseen perin näkymätön eikä mielestäni ole aloituspaikan arvoinen. Jamie McMaster kokoonpanon musta hevonen, näppärä ja nokkela pallon kanssa, vähän pelituntumaa ja mitä tahansa voi tapahtua isompiakin vastustajia vastaan, Morris vasemmalle. Hyökkääjistössä ei liene yllätyksiä.
Back to top
 
WWW WWW Lufcdeano  
IP Logged
 
tc
God Member
*****
Offline

We're gonna stay with
you forever
Posts: 1767
Rauma
Gender: male
Re: Kokoonpanospekulointia
Reply #7 - 07.08.2003 at 19:56:03
 
Kun nimiä paikoilleen pistää, huomaa kuinka huutava pula meillä on taidosta.
Avaus voisi olla myös tällainen:

      Robinson
Kelly Mills Camara Domi
Barmby Matteo Morris Wilcox
     Smith Viduka

Back to top
 
 
IP Logged
 
Joke
YaBB Moderator
*****
Offline

And we play all the way
for Leeds United
Posts: 1855

Gender: male
Re: Kokoonpanospekulointia
Reply #8 - 08.08.2003 at 09:48:50
 
Tästä minä tykkään, siis line-upeilla leikkimisestä:

Itse rakentelin seuraavanlaisen palapelin:
(tässä ainoa miettimiseni aihe on 'miten hyvä Barnby on vasemmalla')

Toinen kysymysmerkki on mahdollinen Vidukan haluttomuus.


     Robbo
Mills   Matteo   Camara   Domi
Kelly   Batty    Morris    Barnby
      Smith   Viduka


Kelly pystyy putoamaan pakiksi ja vaihtopenkillä ovat myös Milner ja Seth Johnson

Harten erikoistilanteita tulisi ikävä, mutta realiteetit ovat mitä ovat.

Jos Barnby on vasemmalla outo, niin sitten pyöräytetään edellinen paketti seuraavaksi:

Mills parhaassa kunnossaan hakkasi Duberryn keskustassakin, mutta jossakin viestissä jo kysyin viisaammiltani mikä hänelle tuli….


     Robbo
Kelly Mills Camara Matteo
Barnby Batty    Morris Domi
    Smith   Viduka


Vaihtoehtoni ovat aika perinteisiä, mutta jos veljien lineupeista pitäisi valita, niin  Dacourtin line-up saisi minulta yhden äänen Wink
Back to top
 

Kannattanut Leedsiä maanantaista 3.5.1965 alkaen, eikä se ole syntymäpäiväni!
 
IP Logged
 
Dacourt
Senior Member
****
Offline


Posts: 433
Tampere
Gender: male
Re: Kokoonpanospekulointia
Reply #9 - 08.08.2003 at 10:11:51
 
[quote author=Joke  link=1060154164/0#8 date=1060325330]
Toinen kysymysmerkki on mahdollinen Vidukan haluttomuus.
[/quote]

Tuo kyllä pistää miettimään...
Vidukahan jättäytyi pois Irlannin reissusta vedoten nilkkaansa ja on ollut kyllä aika vaisu myös harjoitusotteluissa, kuten kyllä muukin joukkue. Toivotaan nyt kuitenkin, että herra innostuu pelaamaan ja unohtaa agenttinsa haihattelut..

Positiivista ainakin on se, että nuoret Lennon ja Woods saavat Irlannissa näyttöpaikan.

Kiitokset veli Jokelle äänestä!  Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
BrightWhite
Full Member
***
Offline

C'MON LUFC!!!
Posts: 189

Re: Kokoonpanospekulointia
Reply #10 - 08.08.2003 at 10:17:54
 
Itselleni tuli tässä mieleen, että miksikäs ei vois laittaa alotukseen ihan kylmästi pari taitavaa junnua. Kokemusta kuitenkin löytyy muilta jo ihan riittämin. Nälkä,tahto ja into näillä junnuilla on varmasti kova. Onhan se totta, että ailahtelevia otteet saattaa olla,mut pelaamallahan se kokemus karttuu. Joten tässä yksi versio kokoonpanosta.On tämä mukavaa Wink

           Robinson

Mills  Camara  Matteo  Domi

    Milner  Batty  Morris

           McMaster

         Smith  Viduka

Näitä vois tehä vaikka sata. Lupaan et kolmatta en enää rustaa...tänne. Paperilla niitä on jo varmaan se sata. Ei muuta kun mielenkiinnolla oottelemaan,et ketkä sieltä ER:in tunnelista ekassa matsissa kentälle kirmaa.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bremner
God Member
*****
Offline

Side before self every
time
Posts: 1121
Kangasala
Gender: male
Re: Kokoonpanospekulointia
Reply #11 - 08.08.2003 at 10:51:14
 
Mie oun sammaa mieltä. Eli suosin sitä että junioreille annetaan näytönpaikkoja edustusjoukkueessa. Riittäneekö Reidillä tuohon sitten rohkeus...?

Milner pelasi viikolla loistavan pelin reserveissä Ketteringiä vastaan. Kun Milner jäi perinteisellä paikallaan oikeassa laidassa hieman statistin rooliin - laittoi joukkueen peluutuksesta vastannut Steve Agnew (en edes tiennyt että kyseinen vanha liigajyrä - mikäli on sama mies - riveissämme on !) Milnerin keskemmälle ja a vot ! tuloksena hattutemppu.

Eli kyllä jotain positiivistakin Leedsistä näinä päivinä löytyy niinkuin kannattajien keskuudessa hyvin tiedetään. Paljon lupaavia nuoria murtautumaisillaan edustusjoukkueeseen. Osaisivat nyt vain pitää heistä kiinni ja antaa kehittymiseen vaadittavaa vastuuta. Lennon, Milner, McMaster etunenässä voisivat tuottaa kauden mittaan vielä hyvinkin positiivisia yllätyksiä.
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
tc
God Member
*****
Offline

We're gonna stay with
you forever
Posts: 1767
Rauma
Gender: male
Re: Kokoonpanospekulointia
Reply #12 - 08.08.2003 at 12:04:02
 
Tottakai huippuseurassa, joka Leeds edelleen on, riittää lupaavia poikia. Milner, McMaster ja kumppanit voivat olla kauden positiiviset yllättäjät. Mutta kokoonpanoa ei heidän varaansa voi kivikovassa liigassa rakentaa.
Nuori pelaaja on aika helppo ajaa sisään kokeneiden ammattilaisten kanssa. Mutta jos nuorukaisia on samaan aikaan enemmän kuin kaksi kentällä, vaikeuksia on luvassa.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Joke
YaBB Moderator
*****
Offline

And we play all the way
for Leeds United
Posts: 1855

Gender: male
Re: KokoonpanospekulointiaRobbo
Reply #13 - 08.08.2003 at 16:58:39
 
[quote author=tc  link=1060154164/0#12 date=1060333442]Nuori pelaaja on aika helppo ajaa sisään kokeneiden ammattilaisten kanssa. Mutta jos nuorukaisia on samaan aikaan enemmän kuin kaksi kentällä, vaikeuksia on luvassa. [/quote]
Veit varpaat suustani....

Joku kertoi Milnerin pelanneen jo keskikentän keskellä.

Tämän tiedon saatuani parannanpa lineuppiani hieman:
               
              Robbo
Kelly Mills Camara Matteo  
Batty    Morris    Domi  
              Milner    
         Smith   Viduka

Sijoitan edelleen Mills:in avaukseen, vaikka en ole varma hänen nykykunnostaan.

Jos hän (siis Mills) on todella niin rapakunnossa kuin  jotkut kertovat niin Matteo keskelle ja Harte hasardilla vasemmaksi pakiksi (onhan Domi hänen yläpuolellaan).

Back to top
 

Kannattanut Leedsiä maanantaista 3.5.1965 alkaen, eikä se ole syntymäpäiväni!
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1